کمیسیون اروپا،‌شرکت مایکروسافت را به دلیل بی‌توجهی به آرای این کمیسیون درباره رفتار غیرانحصاری،‌جریمه کرده است.‌این کمیسیون در سال ۲۰۰۴ میلادی،‌حکمی صادر کرده بود که به موجب آن،‌مایکروسافت به سوء استفاده از موقعیت انحصاری خود در بازار محکوم شد.‌اکنون به دلیل اینکه مایکروسافت به این حکم ترتیب اثر نداده،‌باید مبلغ ۸۹۹ میلیون یورو معادل یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار جریمه پرداخت کند.
«‌مایکروسافت اولین شرکتی است که قوانین ضد انحصار دراتحادیه اروپا را زیر پا می گذارد.‌»

در حکم تازه،‌مایکروسافت محکوم شده است که کدهای مهم برنامه‌های خود را در اختیار رقبایش قرار نمی‌دهد.‌قانونگذاران اتحادیه اروپا می‌گویند:‌مایکروسافت اولین شرکتی است که قوانین ضد انحصار در اتحادیه اروپا را زیر پا می گذارد.
پیشتر مایکروسافت دو بار دیگر نیز جریمه شده بود:‌یکبار در ماه مارس سال ۲۰۰۴ به مبلغ ۴۹۷ میلیون یورو و بار دیگر هم در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی به مبلغ ۲۸۰ میلیون یورو.‌در بخشی از اطلاعیه صادر شده توسط کمیسیون اروپا آمده‌:‌«‌پنجاه سال بعد از وضع قوانین رقابت تجاری در اتحادیه اروپا،‌مایکروسافت اولین شرکتی است که کمیسیون اروپا به دلیل عدم پایبندی به قوانین ضدانحصار،‌ناگزیر به جریمه آن شده است‌».

بهبود وضعیت در آینده؟
در تحقیقی که در سال ۲۰۰۴ درباره عملکرد مایکروسافت انجام شد،‌نتیجه‌گیری شد که این شرکت،‌در تولید محصولاتی مانند MediaPlayer‌(برنامه‌ای که فایل‌های صوتی و تصویری را نمایش می دهد‌)‌،‌نسبت به رقبایش،‌رفتاری ناعادلانه دارد.
این تحقیق همچنین نسبت به عرضه مجانی Internet Explorer‌(مرورگر اینترنت ساخت مایکروسافت)‌همراه با سیستم عامل ویندوز،‌مایکروسافت را مجرم شناخته بود.‌کمیسیون اروپا معتقد بود که این اقدام مایکروسافت،‌هزینه‌هایی را بر سرویس‌دهنده‌های(Servers)‌شرکت‌های رقیب در اینترنت تحمیل می‌کند.
دادگاه اروپا بر این اساس،‌سال گذشته مایکروسافت را ۴۹۷ میلیون یورو جریمه کرد.‌هفته گذشته مایکروسافت اعلام کرد که تکنولوژی برخی از نرم‌افزارهای پیشرفته خود نظیر سیستم عامل ویندوز را در اختیار شرکت های رقیب قرار خواهد داد تا به این ترتیب برنامه‌های این شرکت‌ها بتواند راحت‌تر در محیط ویندوز کار کند.
مایکروسافت با صدور اطلاعیه‌ای،‌با اشاره به تصمیم هفته گذشته خود اعلام کرد که با به کار گیری این اصول تازه و اجازه دسترسی بیشتر به کدهای محصولات مایکروسافت،‌این شرکت در حال حرکت به سمت بهبود شرایط تجارت در آینده است.

«‌ترتیب تاریخی:‌مارچ ۲۰۰۴:‌اتحادیه اروپا،‌مایکروسافت را ۴۹۷ میلیون یورو جریمه کرد و دستور داد این شرکت،‌کدهای مهم ویندوز را دراختیار شرکت‌های رقیب قرار دهد.‌سپتامبر ۲۰۰۴:‌مایکروسافت تلاش کرد تا این دستور را به طور موقت به حال تعلیق درآورد.‌آوریل ۲۰۰۶:‌مایکروسافت به حکم صادر شده اعتراض کرد.‌سپتامبر ۲۰۰۷:‌دادگاه،‌اعتراض مایکروسافت را وارد ندانست.‌»

پرونده‌های بیشتر:
با این حال،‌هنوز پرونده‌هایی درباره این شرکت،‌در کمیسیون اروپا در جریان است.‌ماه گذشته،‌کمیسیون اروپا،‌دو تحقیق دیگر درباره اتهام نقض قوانین ضد انحصار توسط مایکروسافت را به جریان انداخته است.‌یکی از این تحقیقات به این مسئله می‌پردازد که آیا مایکروسافت برای گرفتن سهم بیشتر از اینترنت،‌از انحصارش در بازار کامپیوتر سوء استفاده می کند یا خیر.‌
مشکل عدم قابلیت تطابق برنامه‌های شرکت های رقیب با محصولات مایکروسافت هم کماکان در کمیسیون اروپا مورد بررسی است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 اسفند 1386    | توسط: علیرضا حقده    | طبقه بندی: خودمونی،     | نظرات()